Ambasadorul Katae a făcut parte din delegația Asociației Oamenilor de Afaceri Japonezi din România care a vizitat Oradea
2026/6/5
În perioada 4-5 iunie, Ambasadorul Takashi Katae s-a alăturat delegației Asociației Oamenilor de Afaceri Japonezi din România și împreună au vizitat Municipiul Oradea.
Ambasadorul Katae a participat și la întrevederile cu Primarul Florin Birta, cu Vicepreședintele Consiliului Județean Horea Florian Abrudan și cu Prefectul Marcel Daniel Dragoș. De asemenea, a vizitat fabrica Nidec, o companie cu capital japonez, Parcul Științific și Tehnologic Bihor – STEAM Park, fabrica de anvelope Nokian, stația de încălzire urbană geotermală din cartierul Nufărul și Unitatea de cogenerare de înaltă eficiență de la Termoficare Oradea, explorând oportunitățile de extindere a afacerilor companiilor japoneze în Municipiul Oradea.
Ambasada Japoniei în România sprijină dezvoltarea afacerilor firmelor japoneze în diferite regiuni ale României, cu scopul de a contribui continuu la dezvoltarea relațiilor economice dintre Japonia și România.
Ambasadorul Katae a participat și la întrevederile cu Primarul Florin Birta, cu Vicepreședintele Consiliului Județean Horea Florian Abrudan și cu Prefectul Marcel Daniel Dragoș. De asemenea, a vizitat fabrica Nidec, o companie cu capital japonez, Parcul Științific și Tehnologic Bihor – STEAM Park, fabrica de anvelope Nokian, stația de încălzire urbană geotermală din cartierul Nufărul și Unitatea de cogenerare de înaltă eficiență de la Termoficare Oradea, explorând oportunitățile de extindere a afacerilor companiilor japoneze în Municipiul Oradea.
Ambasada Japoniei în România sprijină dezvoltarea afacerilor firmelor japoneze în diferite regiuni ale României, cu scopul de a contribui continuu la dezvoltarea relațiilor economice dintre Japonia și România.
