Ambasada Japoniei a co-organizat evenimentul „Japan-Romania Fusion Energy Platform”

2026/6/18

       Pe 18 iunie, Ambasada Japoniei în România a organizat, în colaborare cu Universitatea Politehnica București (UPB), Infrastructura Luminii Extreme – Fizica Nucleară (ELI-NP) și Biroul JETRO din București, evenimentul „Japan - Romania Fusion Energy Platform” („Platforma Japonia-România pentru Energia de Fuziune”). În deschiderea evenimentului, după alocuțiunile rostite de Rectorul UPB Mihnea Cosmin Costoiu, Ambasadorul Takashi Katae și Directorul Tehnic al ELI-NP, Dr. Ioan Dancuș, au susținut prelegeri Prof. Ryosuke Kodama, Director, Institutul de Științe Laser, Universitatea din Osaka, Dr. Katsuhiro Mikami, Lector, Universitatea Kindai, Dr. Daniel Ursescu și Dr. Cătălin Ticoș de la ELI-NP, precum și dl. Flemming Tinker, Președintele companiei americane Aperture Optical Sciences. Vorbitorii au prezentat inițiativele din Japonia și România în domeniul energiei de fuziune cu laser, precum și posibilitățile de implicare a companiilor în acest sector. Cei peste 100 de reprezentanți ai mediului de afaceri, ingineri și studenți la profiluri tehnice prezenți la eveniment au avut ocazia să afle mai multe despre tehnologiile laser de ultimă generație, care constituie un domeniu important al colaborării bilaterale în cercetare.


       În cadrul sesiunii de matchmaking B2B, organizată după prezentări, companiile japoneze și cele românești, alături de instituțiile de cercetare participante, au purtat discuții individuale pentru a explora posibilitățile de colaborare și proiecte comune de cercetare.

       Ambasada Japoniei în România își reafirmă angajamentul de a contribui la dezvoltarea continuă a relațiilor bilaterale în domeniile afacerilor, cercetării și dezvoltării, precum și ale schimburilor academice între Japonia și România.