Participarea D-lui Ambasador la vernisajul expoziției de fotografie ”Pod cultural Japonia - România”

2026/6/4
Pe data de 4 iunie a.c., Dl. Ambasador Takashi Katae, aflat în vizită la Oradea, a participat la vernisajul expoziției de fotografie ”Pod cultural Japonia - România”, organizat de Asociatia Internațională Euro Foto Art (AIEFA). Expoziția ce conține peisaje din Japonia și România, fotografiate de președintele AIEFA, Dl. Ștefan Toth Istvan și de Dl. Ambasador Takashi Katae, a fost organizată anul trecut în luna decembrie la Palatul Parlamentului din București, iar de această dată a fost vernisată și la Oradea. La ceremonia de deschidere, alături de Dl. Ambasador au susținut alocuțiuni Dl. Florin Birta, primarul municipiului Oradea și Dl. Horea Florian Abrudan, Vicepreședintele Consiliului Județean Bihor, fiind prezent și Dl. Ioan Marcel Boloș, fost Ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene.