Participarea D-lui Kudo Hiroshi, Adjunct al Șefului Misiunii la ceremonia de absolvire a cursului de limba japoneză de la Universitatea Politehnica București

2026/6/19
Pe data de 19 iunie a.c., Dl. Hiroshi Kudo, Adjunct al Șefului Misiunii a participat la Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, la ceremonia de absolvirea a cursului de limba japoneză, în cadrul căreia a susținut un scurt discurs de felicitare.
Dumnealui și-a exprimat aprecierea față de doamna profesor Mihaela Ivan, dedicată predării limbii japoneze și față de toți reprezentanții UNSTPB și a lăudat eforturile absolvenților cursului de limba japoneză, pe care au studiat-o pe lângă cursurile universitare de specialitate. De asemenea, Dl. Kudo și-a exprimat satisfacția față de progresul relației de cooperare dintre Ambasada Japoniei și UNSTPB, reflectată și în co-organizarea, pe data de 18 iunie a.c. a seminarului „Platforma de energie de fuziune Japonia-România”. În cadrul ceremoniei de absolvire au mai susținut alocuțiuni de felicitare Dl. Prorector Horia Necula și D-na Cristina Nistor, Directorul Departamentului de Comunicare în Limbi Moderne din cadrul Facultății de Inginerie în Limbi Străine.
Un reprezentant al absolvenților a ținut un discurs în limbile japoneză și română, iar în final, aproximativ 30 de studenți, specializați în diverse domenii inginerești, au primit diplomele de absolvire.
Ambasada Japoniei în România sprijină promovarea studiului limbii japoneze în rândul persoanelor din diverse domenii din România.