Participarea D-lui Ambasador la Campionatul Național de Iaido

2026/6/21
Pe data de 21 iunie a.c., Dl. Ambasador Takashi Katae a participat la Campionatul Național de Iaido, organizat de Asociația Cluburilor de Kendo, Iaido și Jodo din România. Această competiție este o etapă decisivă pentru selecția echipei naționale a României la Campionatul European de Iaidō din 2026, cei peste 20 de sportivi participanți, întrecându-se în perfecționarea mișcărilor kata.
În discursul său din deschiderea competiției, Dl. Ambasador a afirmat că dedicarea și entuziasmul practicanților de iaidō din România reprezintă o dovadă a prieteniei și a legăturilor culturale dintre Japonia și România.
Ambasada Japoniei în România sprijină promovarea artelor marțiale japoneze în România.